<< listopad 2020 >>

Sprawozdanie BDO2020-07-03 10:55:07

W związku z uruchomieniem modułu sprawozdawczości w BDO (Baz danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami), w załączeniu przesyłam informację w sprawie składania sprawozdań oraz podstawowe instrukcje dotyczące sposobu wypełniania poszczególnych działów, z prośbą o rozpropagowanie niniejszej informacji wśród przedsiębiorców z Państwa obszaru ...

Jednocześnie zaznaczam iż sprawozdania złożone za rok 2019 w formie papierowej, powinny zostać wpisane przez przedsiębiorców do bazy BDO w terminie do 11 września 2020 r. (produkty w opakowaniach, opony, oleje, opłata recyklingowa) oraz do 30 października 2020 r. - zbiorcze zestawienie o wytwarzanych odpadach.

Z poważaniem,

Monika Strzemińska

Kierownik referatu ds. opłat i środowiskowych baz danych

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Opłat Środowiskowych

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice

Tel. +48 32 77 40 061

monika.strzeminska@slaskie.pl

slaskie.pl

Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych: https://bip.slaskie.pl/daneosobowe/

Oceń Urząd: https://bip.slaskie.pl/ankieta

SPRAWOZDANIA BDO

W ramach Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) 29 czerwca  2020 r.  udostępniono w zakresie modułu sprawozdawczości  funkcjonalność, pozwalającą na składanie rocznych sprawozdań  o wytwarzanych odpadach  i  gospodarowaniu nimi.
Sprawozdania w zakresie wytwarzanych odpadów za rok 2019  powinni złożyć wszyscy przedsiębiorcy którzy w 2019 roku zobowiązani byli do prowadzenia ewidencji odpadów (posiadają karty przekazania odpadów w formie papierowej). Wpis do rejestru BDO w dziale XII (Wytwórca odpadów obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów niepodlegających obowiązkowi uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów albo pozwolenia zintegrowanego) jest związany z obowiązkiem złożenia sprawozdania za 2019 rok przez system BDO do dnia 31 października 2020 r.
Sprawozdania w zakresie wytwarzanych odpadów dostępne są po zalogowaniu do BDO w zakładce Sprawozdawczość o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami w dziale XI.
Przypominamy, że do 11 września br. przesunięty został termin składania za 2019 r. rocznych sprawozdań o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi, który dotyczy :

- wprowadzających na rynek krajowy produkty w opakowaniach,

- eksportujących, wytwarzających i importujących opakowania,

- wprowadzających pojazdy,

- wprowadzających opony,

- wprowadzających oleje smarowe

-  wprowadzających sprzęt elektryczny i elektroniczny baterie i akumulatory,

- oraz  prowadzących jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową .
W celu prawidłowego wypełnienia i przesłania sprawozdania do urzędu marszałkowskiego zachęcamy do zapoznania się z instrukcjami w zakresie wypełniania poszczególnych działów sprawozdawczości.
W przypadku złożenia sprawozdania z reklamówek z tworzywa sztucznego i pobieranych za nie opłat w 2019 r. należy wypełnić Dział II tabela 2 przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego w której są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową

Ponadto przedsiębiorcy :

1) wprowadzający sprzęt i autoryzowany przedstawicieli,
2) wprowadzający baterie lub akumulatory,
3) wprowadzający pojazdy,
4) producent, importer i wewnątrzwspólnotowy nabywca opakowań,
5) wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach,
6) wprowadzający na terytorium kraju opony,
7) wprowadzający na terytorium kraju oleje smarowe.

zobowiązani są do uiszczenia opłaty rocznej za wpis w BDO za dany rok w terminie do końca lutego na konto :

Brak uiszczenia opłaty rocznej będzie skutkował wykreśleniem z rejestru BDO!!!