Kategorie aktualności

Archiwum aktualności

<< marzec 2020 >>
Pon Wt Sr Czw Pio Sob Nie
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Odwiedzin:

Aktualności

Rzemieślnicy mogą tworzyć spółki. Są jednak ograniczenia2020-01-31 09:23:07

O nowelizacji ustawy z 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, która znowelizowała ustawę z 22 marca 1989 r. o rzemiośle, w tym m.in. wprowadziła długo wyczekiwaną zmianę w definicji rzemieślnika, rozszerzającą dopuszczone prawem formy wykonywania przez nich działalności gospodarczej, wypowiadają się eksperci Związku Rzemiosła Polskiego ...

Od stycznia weszły w życie oczekiwane już od wielu lat przez rzemieślników zmiany, dzięki którym mogą oni prowadzić działalność jako spółki prawa handlowego. Dotąd bowiem obowiązywały w Polsce – trzeba to wyraźnie podkreślić – bardzo archaiczne przepisy w ustawie o rzemiośle. Otóż pozwalały one uznać za rzemieślnika jedynie taką osobę fizyczną, która prowadzi swoją działalność w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, legitymując się przy tym odpowiednimi zawodowymi kwalifikacjami (czyli dyplomem mistrza lub czeladnika). A to wiązało się m.in. z odpowiedzialnością całym majątkiem.

I chociaż na etapie tworzenia pakietu przyjazne prawo (zawierającego w sobie korzystne zmiany w ustawie o rzemiośle) mówiono o tym, że wielu przedsiębiorców, którzy posiadają tytuł mistrza czy czeladnika, będzie chciało przekształcić swoją działalność na spółkę prawa handlowego, to na razie w izbach rzemieślniczych nie widać pospolitego ruszenia. Przedstawiciele izb obserwują za to inny trend: znaczne zainteresowanie powrotem na łono rzemiosła ze strony tych osób, które w poprzednich latach przekształciły swoją działalność w spółki. Wiele osób sprawdza, czy może znów nazwać się rzemieślnikami i korzystać z przywilejów, w tym m.in. z dogodnych zasad dofinansowania do kształcenia uczniów.
Niestety, zmiany nie satysfakcjonują w pełni przedsiębiorców. Przede wszystkim dlatego, że nie wszystkie formy spółek kapitałowych są dozwolone dla rzemieślników. Szczególne zdziwienie mogą budzić ograniczenia dotyczące spółki z o.o. Okazuje się, że – biorąc pod uwagę brzmienie nowej definicji – jedyną drogą do powołania takiej spółki jest dla rzemieślnika przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej. A to oznacza – jak twierdzą izby i prawnicy – że osoba posiadająca dyplom czeladnika nie może bezpośrednio założyć nowej spółki ani wnieść do niej aportu. No i taka spółka może być wyłącznie jednoosobowa. Dziś opisujemy te wszystkie ograniczenia, a także wskazujemy, jak przekształcić działalność i jakie mogą z tego płynąć korzyści.
Zapraszamy do przeczytania całego tekstu: https://bit.ly/36znCSd

Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna

Zrzeszamy min.

Urzędy Gmin Urzędy Miast Izby Rzemiosł Pozostałe Szkoły
UG Boronów UM Lubliniec Częstochowska Izba Rzemiosła ZUS ZSZ Lubliniec
UG Ciasna UM i G Woźniki Izba Rzemieślnicza w Opolu Ministerstwo Finansów WZS Tarnowskie Góry
UG Kochanowice UM Kalety Izba Rzemieślnicza w Katowicach Państwowa Inspekcja Pracy ZSB-A Tarnowskie Góry
UG Pawonków ZRP Warszawa ZSP Dobrodzień
UG Herby Bank Spółdzielczy Gliwice
UG Koszęcin
Projekt i wykonanie: W.B. Projekt, Grupa Lubliniec Info